ARTIK YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM

22 Ocak 2017 Pazar 22:00

 

Çamoluk, Alucra ve Şebinkarahisar başta olmak üzere Kelkit Vadiî ve Giresun genelinde yoğun dernekçilik faaliyetlerini gözlemliyoruz.

Geçmişte kahve işletmeciliği, piknik düzenleyiciliği gibi az sayıda ve suya sabuna dokunmayan işler yapan hemşehri dernekleri, özellikle son 10 yıldır eğitim desteği,  milli ve milletlerarası afet yardımları, memlekette bulunan sağlık ve eğitim kuruluşlarına nakdi ve ayni destekler, kan bağışı organizasyonları gibi manevi ağırlıkta faaliyetler gerçekleştiriyor.

Şüphesiz bu faaliyetler memnuniyet verici ve kaliteyi yükselten adımlar. Özellikle genç kuşağın yönetici olarak Sivil Toplum Kuruluşlarında yer alması sevindirici.

Fakat, derneklerimizin adeta birbirlerinin taklidi olarak değerlendirilebilecek icraatları yapmaları da eleştirel bir durum. Zira, gece gündüz emek veren sivil toplum gönüllülerini her platformda eleştirmek için açık bekleyen bir güruh olduğunu bilmeyen yok. Eski dernekçi-yeni dernekçi, benim çocuğuma burs vermedin-onun çocuğuna burs verdin dedikoduları, sosyal medyada boy göstereceğinize yardımlarınızı gizli yapın sitemleri, o sülaleden adam çıkmaz ki dernekçi olsun bilmişlikleri gibi hemşehri dernekçiliğinin cilveleri olduğu muhakkak.

Bu nedenle derneklerimizin ''ezberlenmiş dernekçilik'' yapmak yerine, mevcut faaliyetlerin çıtasını düşürmeden farklı faaliyet alanları bulmaları ve sürekli çalışmaları gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere, 1994 yılına kadar Belediyecilik bitikti. Türkiye’de Refah Partisi Belediyeciliği geldiğinde Ülkemiz adeta nefes aldı ve çok farklı hizmet alanları ile tanıştı. Ancak Milletimiz bu faaliyetlere alıştı. Artık belediyelerin asfaltlama, kültür merkezi açma gibi faaliyetleri maalesef farkındalık oluşturmuyor. Sıradan işler olarak görülüyor. Bu nedenle özellikle İstanbul belediyeleri yeni faaliyet alanları açmak ve seçmenin karşısına yeniliklerle çıkmak için çalışıyor.

Yöremizin en tanınmış sanatçısı olan Mustafa Küçük örneği ile yazımızı bitirelim. Yaklaşık 50 yıldır sahne hayatında yer alan Mustafa Küçük kendine göre kariyer edinmiş ve çok sayıda sabit dinleyicisi var. Ancak, Küçük’ü taklit eden ve sanatçı olarak boy gösteren kişiler ise aynı başarıyı sağlayamıyorlar.  Ya da geçici başarılar ile yetinmek durumunda kalıyorlar.

Ezcümle derneklerimiz için de ‘’artık yeni şeyler söylemek lazım’’.

 

PAYLAŞ

DİĞER HABERLER

VATAN SANA KANIM FEDA

Çamoluk Derneği tarafından her yıl düzenlenen Kan bağışı kampanyası 24 Şubat Cumartesi günü Çamoluk Derneği Merkezinde düzenlendi. Çamoluk Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Çamoluk Köyleri Dernek Başkanları ve birçok hemşerimiz kampanyaya destek için oradaydı.

ÇAMOLUK EĞİTİM VAKFI ŞUBAT AYI SEMİNERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Çamoluk Eğitim Vakfı seminerlerine devam ediyor. Bursiyer öğrencileriyle her ay bir araya gelme fırsatı da sunan seminer dizisinin bu haftaki konuğu Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Dağıtmaç olurken seminer sonrasında Çamoluklu gençler Kızılay’a kan bağışında bulundu.

ÇAMOLUK ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Zeytin dalı harekâtının 22.gününde şehit olan Çamoluklu Piyade Uzman Onbaşı Hamza Karacaoğlu son yolculuğuna uğurlandı.

GİRESUN ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla Suriye’nin Afrin bölgesinde gerçekleştirdiği harekata şehit düşen Tank. Uzm.Çvş. Ufuk Aktağ, memleketi Şebinkarahisar ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

İKİ MİLYON YOLCU KULLANDI

22 Mayıs 2015'te ulaşıma açılan Ordu-Giresun Havalimanı, bölgede çevre yolları bağlantısı sebebiyle tercih ediliyor. Havalimanı'ndan açıldığı günden bu yana 2 milyon yolcu geçti.