ARTIK YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM

22 Ocak 2017 Pazar 22:00

 

Çamoluk, Alucra ve Şebinkarahisar başta olmak üzere Kelkit Vadiî ve Giresun genelinde yoğun dernekçilik faaliyetlerini gözlemliyoruz.

Geçmişte kahve işletmeciliği, piknik düzenleyiciliği gibi az sayıda ve suya sabuna dokunmayan işler yapan hemşehri dernekleri, özellikle son 10 yıldır eğitim desteği,  milli ve milletlerarası afet yardımları, memlekette bulunan sağlık ve eğitim kuruluşlarına nakdi ve ayni destekler, kan bağışı organizasyonları gibi manevi ağırlıkta faaliyetler gerçekleştiriyor.

Şüphesiz bu faaliyetler memnuniyet verici ve kaliteyi yükselten adımlar. Özellikle genç kuşağın yönetici olarak Sivil Toplum Kuruluşlarında yer alması sevindirici.

Fakat, derneklerimizin adeta birbirlerinin taklidi olarak değerlendirilebilecek icraatları yapmaları da eleştirel bir durum. Zira, gece gündüz emek veren sivil toplum gönüllülerini her platformda eleştirmek için açık bekleyen bir güruh olduğunu bilmeyen yok. Eski dernekçi-yeni dernekçi, benim çocuğuma burs vermedin-onun çocuğuna burs verdin dedikoduları, sosyal medyada boy göstereceğinize yardımlarınızı gizli yapın sitemleri, o sülaleden adam çıkmaz ki dernekçi olsun bilmişlikleri gibi hemşehri dernekçiliğinin cilveleri olduğu muhakkak.

Bu nedenle derneklerimizin ''ezberlenmiş dernekçilik'' yapmak yerine, mevcut faaliyetlerin çıtasını düşürmeden farklı faaliyet alanları bulmaları ve sürekli çalışmaları gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere, 1994 yılına kadar Belediyecilik bitikti. Türkiye’de Refah Partisi Belediyeciliği geldiğinde Ülkemiz adeta nefes aldı ve çok farklı hizmet alanları ile tanıştı. Ancak Milletimiz bu faaliyetlere alıştı. Artık belediyelerin asfaltlama, kültür merkezi açma gibi faaliyetleri maalesef farkındalık oluşturmuyor. Sıradan işler olarak görülüyor. Bu nedenle özellikle İstanbul belediyeleri yeni faaliyet alanları açmak ve seçmenin karşısına yeniliklerle çıkmak için çalışıyor.

Yöremizin en tanınmış sanatçısı olan Mustafa Küçük örneği ile yazımızı bitirelim. Yaklaşık 50 yıldır sahne hayatında yer alan Mustafa Küçük kendine göre kariyer edinmiş ve çok sayıda sabit dinleyicisi var. Ancak, Küçük’ü taklit eden ve sanatçı olarak boy gösteren kişiler ise aynı başarıyı sağlayamıyorlar.  Ya da geçici başarılar ile yetinmek durumunda kalıyorlar.

Ezcümle derneklerimiz için de ‘’artık yeni şeyler söylemek lazım’’.

 

PAYLAŞ

DİĞER HABERLER

Çamoluk Semalarında Ambulans Helikopter

Sağlık Bakanlığı tarafından daha kısa sürede daha nitelikli hizmet verilmesi için tahsis edilen helikopter ambulans, kalp krizi geçiren Çamoluklu hemşehrimiz için havalandı.

Düve Alımlarına %30 Hibe Desteği Müracaatları Başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından mera yetiştiriciliği bölgesi olarak belirlenen 40 il arasında yer alan Giresun ilimizde yürütülecek olan düve alımına hibe desteği kapsamında; TÜRKVET sistemine kayıtlı sığır işletmesi olan ve en az 20 en fazla 100 baş düve satın alan üreticilerimize satın aldıkları düve başına % 30 oranında hibe desteği verilecektir.

MAYIS AYI SEMİNER PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kuruluşundan bu yana eğitim faaliyetlerine ağırlık veren Çamoluk Eğitim Vakfı, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim döneminde İstanbul’da okuyan üniversite öğrencilerine yönelik son programını gerçekleştirdi.

SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA

24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem milletvekili genel seçimleri için, seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıktı.

TEŞEKKÜRLER ATAŞEHİR ÇAMOLUKSPOR

Klasman Gurubu son maçında Küçükyalı Yelkenspora Mağlup olarak doğrudan BAL ligine yükselme şansını kaybeden Ataşehir Çamolukspor, BAL ligi için Play off oynamaya hak kazanmıştı.

EĞİTİMCİ-YAZAR SERKAN EKMEN ÇAMOLUK EĞİTİM VAKFI’NIN SEMİNER KONUĞU OLDU

Çamoluk Eğitim Vakfı seminerler aracılığıyla bursiyer öğrencileri bir araya getiriyor. Bu kapsamda Nisan ayında yine öğrencilerle buluşma gerçekleştiren Çamoluk Eğitim Vakfı "Hedef Belirleme ve Motivasyon" isimli bir seminere imza attı. Eğitimci-Yazar Serkan Ekmen'in katılımıyla gerçekleşen interaktif program öğrencilerden de büyük ilgi topladı.