PROF DR AHMET TAŞĞIN ÇAMOLUK EĞİTİM VAKFI’NDA

31 Ocak 2017 Salı 13:24

Çamoluk Eğitim Vakfı’nın 2017 yılının ilk konuğu Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölüm Hocası Prof. Dr. Ahmet Taşğın oldu.

Söze şiirle başlayan Prof. Dr. Ahmet Taşğın Hoca Anadolu’da Türk beyliklerinin kurulması ve bu beyliklerin zaman içinde “devletlere, imparatorluklara dönüşmesi” dünya tarihinin en önemli “devletleşme” olaylarından birini teşkil ettiğini söyleyerek özellikle Horasan ve Türkistan’dan Anadolu’ya Hoca Ahmed Yesevi’nin de Türk milletinin Müslüman olmasında büyük hizmet yaptığını, 100 bin evliya ve alim yetiştirerek, Anadolu’da hakiki Müslümanlığı yaydığını ve Türk medeniyetinin ilk temellerinin böyle atıldığını anlattı. 

Bugün Anadolu köylerinde saygı duyulan "evliya mezarı", "tekke", "yatır," "türbe" olarak bilinen ne kadar yapı ve alim zat varsa çoğu Horasan Erenidir. Horasan'dan Anadolu’ya Rumlara ve Moğollara karşı sefer düzenlemek için gelmiş, burada şehit düşmüş kişilerdir. Birçoğu köy kurup, köye adını vermiş, kimisi de şehit düştüğü yerde hayrına yapılan türbenin altına defnedildiğini söylemiş nerede bir Evliya Mezarı görsek dualarla o türbeleri ihya etmemiz gerektiğini söyledi.

Anadolu’ya gelen 24 Oğuz Boyundan özellikle Savaşçı kimlikleri ile bilinen Çepnileri anlatan Ahmet Hoca Anadolu’nun Müslüman ve Türk kalmasındaki en büyük payın özellikle Karadeniz hattı boyunca uzanan bölgede bu Oğuz Boyunun olmasıdır, dedi.

Çamoluk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Veysel Ekmen ve Cumhur Melikoğlu’nun da konuk olarak katıldığı seminer, Ahmet Hoca’nın hayat tecrübeleri ve anlattığı fıkralarla son buldu.

Seminerin ardından Orta Asya coğrafyasında doğmuş, büyümüş, yaşamış ve bugünkü dünyaya bıraktıkları izlerle hâlâ yaşayan ve bize ait olan bir tarihe gereken hassasiyeti göstermek amacıyla hazırlanan “Asya’nın Kandilleri”  adlı kitap öğrencilere dağıtıldı.

PAYLAŞ

DİĞER HABERLER

VATAN SANA KANIM FEDA

Çamoluk Derneği tarafından her yıl düzenlenen Kan bağışı kampanyası 24 Şubat Cumartesi günü Çamoluk Derneği Merkezinde düzenlendi. Çamoluk Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Çamoluk Köyleri Dernek Başkanları ve birçok hemşerimiz kampanyaya destek için oradaydı.

ÇAMOLUK EĞİTİM VAKFI ŞUBAT AYI SEMİNERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Çamoluk Eğitim Vakfı seminerlerine devam ediyor. Bursiyer öğrencileriyle her ay bir araya gelme fırsatı da sunan seminer dizisinin bu haftaki konuğu Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Dağıtmaç olurken seminer sonrasında Çamoluklu gençler Kızılay’a kan bağışında bulundu.

ÇAMOLUK ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Zeytin dalı harekâtının 22.gününde şehit olan Çamoluklu Piyade Uzman Onbaşı Hamza Karacaoğlu son yolculuğuna uğurlandı.

GİRESUN ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla Suriye’nin Afrin bölgesinde gerçekleştirdiği harekata şehit düşen Tank. Uzm.Çvş. Ufuk Aktağ, memleketi Şebinkarahisar ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

İKİ MİLYON YOLCU KULLANDI

22 Mayıs 2015'te ulaşıma açılan Ordu-Giresun Havalimanı, bölgede çevre yolları bağlantısı sebebiyle tercih ediliyor. Havalimanı'ndan açıldığı günden bu yana 2 milyon yolcu geçti.