YENİ ZİGANA TÜNELİ'NİN TEMELİ ATILDI

20 Mart 2017 Pazartesi 09:01

42 yıl önce temeli atılan ve 14 senede yapımı tamamlanan bin 700 metrelik 1. Zigana Tüneli’nin ardından toplam 29 km’lik 2. Zigana Tüneli’nin temeli Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle atıldı.

Gümüşhane-Trabzon karayolu arasında yapımına başlanılan ve tamamlandığında 14.5 kilometre uzunluğundaki iki tüp tüneliyle dünyanın en uzun ikinci, Türkiye’nin ve Avrupa’nın ise en uzun tüneli olacak olan yeni Zigana Tüneli’nin temel atma töreni Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi.

Zigana Dağı’ndaki tünel şantiyesi önünde gerçekleştirilen törene, Başbakan Yardımcımız Sayın Nurettin Canikli, Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan, Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal, Gümüşhane Valisi Sayın Okay Memiş, Trabzon Valisi Sayın Yücel Yavuz, Gümüşhane Milletvekilleri Sayın Hacı Osman Akgül ve Sayın Cihan Pektaş, Trabzon Milletvekili Sayın Muhammet Balta, Samsun Milletvekili Sayın Çiğdem Karaaslan,Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, AK Parti İl Başkanı Celalettin Köse, önceki dönem milletvekilleri, belediye başkanları, Gümüşhane ve çevre illerin protokol üyeleri katıldı.

Törende, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan ve Gümüşhane Valisi Sayın Okay Memiş’in selamlama konuşmalarının ardından vatandaşlarımıza hitap eden Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, “1700 metrelik yukarıda bir tünel var. Onun hikâyesini anlatayım. 1975 yılında temeli atıldı. 1989 yılında bitti. 14 senede bin 700 metre, bu yol ise 4 senede 29 km. Farkı görüyorsunuz değil mi? Türkiye’nin nereden nereye geldiğini görüyorsunuz. Burası Zigana Tüneli, tarihi İpek Yolu’nun en önemli noktası. Bu tünel inşa edilince Trabzon’dan Gümüşhane’ye, Bayburt’a oradan Aşkale, Erzurum, Erzincan’a giden yol daha kısalacak, daha güvenli hale gelecek, insanlarımız rahat ve konforlu şekilde seyahat edecek. Geçmişte bu Zigana Dağı nice ocakların sönmesine neden oldu. Hatta türkülere, ağıtlara konu oldu. Birbirlerini yolcu ederken insanlarımız yörede ‘Zigana’da hayatta kalırsak, inşallah görüşürüz’ diyorlardı. Artık bu topraklarda hayatta kalma derdi ile seyahat olmayacak. Konforlu, huzurlu, emniyetli şekilde vatandaşlarımız vatan toprağının her köşesine rahatça gidecekler, sevdikleri ile biraya gelecekler.” dedi.

Cuma namazına az bir süre kalması nedeniyle konuşmasını kısa tutan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, yüklenici firma Cengiz İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ile tünelin bitiş tarihi için de pazarlık yaptı. Mehmet Cengiz’in, tünelin bitiş tarihi için 29 Ekim 2019 tarihine  taahhütte bulunması üzerine Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, inşaat işçileri için de Mehmet Cengiz’den ikramiye sözü aldı.

Yapılan konuşmaların ardından Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcımız Sayın Nurettin Canikli, Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan, Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal, Gümüşhane Valisi Sayın Okay Memiş, Trabzon Valisi Sayın Yücel Yavuz ve diğer protokol üyeleri temel atma butonuna hep birlikte bastılar.

 

 

Kaynak:Gümüşhane Valiliği

PAYLAŞ

DİĞER HABERLER

Çamoluk Semalarında Ambulans Helikopter

Sağlık Bakanlığı tarafından daha kısa sürede daha nitelikli hizmet verilmesi için tahsis edilen helikopter ambulans, kalp krizi geçiren Çamoluklu hemşehrimiz için havalandı.

Düve Alımlarına %30 Hibe Desteği Müracaatları Başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından mera yetiştiriciliği bölgesi olarak belirlenen 40 il arasında yer alan Giresun ilimizde yürütülecek olan düve alımına hibe desteği kapsamında; TÜRKVET sistemine kayıtlı sığır işletmesi olan ve en az 20 en fazla 100 baş düve satın alan üreticilerimize satın aldıkları düve başına % 30 oranında hibe desteği verilecektir.

MAYIS AYI SEMİNER PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kuruluşundan bu yana eğitim faaliyetlerine ağırlık veren Çamoluk Eğitim Vakfı, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim döneminde İstanbul’da okuyan üniversite öğrencilerine yönelik son programını gerçekleştirdi.

SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDA

24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem milletvekili genel seçimleri için, seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıktı.

TEŞEKKÜRLER ATAŞEHİR ÇAMOLUKSPOR

Klasman Gurubu son maçında Küçükyalı Yelkenspora Mağlup olarak doğrudan BAL ligine yükselme şansını kaybeden Ataşehir Çamolukspor, BAL ligi için Play off oynamaya hak kazanmıştı.

EĞİTİMCİ-YAZAR SERKAN EKMEN ÇAMOLUK EĞİTİM VAKFI’NIN SEMİNER KONUĞU OLDU

Çamoluk Eğitim Vakfı seminerler aracılığıyla bursiyer öğrencileri bir araya getiriyor. Bu kapsamda Nisan ayında yine öğrencilerle buluşma gerçekleştiren Çamoluk Eğitim Vakfı "Hedef Belirleme ve Motivasyon" isimli bir seminere imza attı. Eğitimci-Yazar Serkan Ekmen'in katılımıyla gerçekleşen interaktif program öğrencilerden de büyük ilgi topladı.