YENİ ZİGANA TÜNELİ'NİN TEMELİ ATILDI

20 Mart 2017 Pazartesi 09:01

42 yıl önce temeli atılan ve 14 senede yapımı tamamlanan bin 700 metrelik 1. Zigana Tüneli’nin ardından toplam 29 km’lik 2. Zigana Tüneli’nin temeli Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle atıldı.

Gümüşhane-Trabzon karayolu arasında yapımına başlanılan ve tamamlandığında 14.5 kilometre uzunluğundaki iki tüp tüneliyle dünyanın en uzun ikinci, Türkiye’nin ve Avrupa’nın ise en uzun tüneli olacak olan yeni Zigana Tüneli’nin temel atma töreni Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi.

Zigana Dağı’ndaki tünel şantiyesi önünde gerçekleştirilen törene, Başbakan Yardımcımız Sayın Nurettin Canikli, Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan, Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal, Gümüşhane Valisi Sayın Okay Memiş, Trabzon Valisi Sayın Yücel Yavuz, Gümüşhane Milletvekilleri Sayın Hacı Osman Akgül ve Sayın Cihan Pektaş, Trabzon Milletvekili Sayın Muhammet Balta, Samsun Milletvekili Sayın Çiğdem Karaaslan,Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, AK Parti İl Başkanı Celalettin Köse, önceki dönem milletvekilleri, belediye başkanları, Gümüşhane ve çevre illerin protokol üyeleri katıldı.

Törende, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan ve Gümüşhane Valisi Sayın Okay Memiş’in selamlama konuşmalarının ardından vatandaşlarımıza hitap eden Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, “1700 metrelik yukarıda bir tünel var. Onun hikâyesini anlatayım. 1975 yılında temeli atıldı. 1989 yılında bitti. 14 senede bin 700 metre, bu yol ise 4 senede 29 km. Farkı görüyorsunuz değil mi? Türkiye’nin nereden nereye geldiğini görüyorsunuz. Burası Zigana Tüneli, tarihi İpek Yolu’nun en önemli noktası. Bu tünel inşa edilince Trabzon’dan Gümüşhane’ye, Bayburt’a oradan Aşkale, Erzurum, Erzincan’a giden yol daha kısalacak, daha güvenli hale gelecek, insanlarımız rahat ve konforlu şekilde seyahat edecek. Geçmişte bu Zigana Dağı nice ocakların sönmesine neden oldu. Hatta türkülere, ağıtlara konu oldu. Birbirlerini yolcu ederken insanlarımız yörede ‘Zigana’da hayatta kalırsak, inşallah görüşürüz’ diyorlardı. Artık bu topraklarda hayatta kalma derdi ile seyahat olmayacak. Konforlu, huzurlu, emniyetli şekilde vatandaşlarımız vatan toprağının her köşesine rahatça gidecekler, sevdikleri ile biraya gelecekler.” dedi.

Cuma namazına az bir süre kalması nedeniyle konuşmasını kısa tutan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, yüklenici firma Cengiz İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ile tünelin bitiş tarihi için de pazarlık yaptı. Mehmet Cengiz’in, tünelin bitiş tarihi için 29 Ekim 2019 tarihine  taahhütte bulunması üzerine Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, inşaat işçileri için de Mehmet Cengiz’den ikramiye sözü aldı.

Yapılan konuşmaların ardından Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcımız Sayın Nurettin Canikli, Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan, Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal, Gümüşhane Valisi Sayın Okay Memiş, Trabzon Valisi Sayın Yücel Yavuz ve diğer protokol üyeleri temel atma butonuna hep birlikte bastılar.

 

 

Kaynak:Gümüşhane Valiliği

PAYLAŞ

DİĞER HABERLER

VATAN SANA KANIM FEDA

Çamoluk Derneği tarafından her yıl düzenlenen Kan bağışı kampanyası 24 Şubat Cumartesi günü Çamoluk Derneği Merkezinde düzenlendi. Çamoluk Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Çamoluk Köyleri Dernek Başkanları ve birçok hemşerimiz kampanyaya destek için oradaydı.

ÇAMOLUK EĞİTİM VAKFI ŞUBAT AYI SEMİNERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Çamoluk Eğitim Vakfı seminerlerine devam ediyor. Bursiyer öğrencileriyle her ay bir araya gelme fırsatı da sunan seminer dizisinin bu haftaki konuğu Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Dağıtmaç olurken seminer sonrasında Çamoluklu gençler Kızılay’a kan bağışında bulundu.

ÇAMOLUK ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Zeytin dalı harekâtının 22.gününde şehit olan Çamoluklu Piyade Uzman Onbaşı Hamza Karacaoğlu son yolculuğuna uğurlandı.

GİRESUN ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla Suriye’nin Afrin bölgesinde gerçekleştirdiği harekata şehit düşen Tank. Uzm.Çvş. Ufuk Aktağ, memleketi Şebinkarahisar ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

İKİ MİLYON YOLCU KULLANDI

22 Mayıs 2015'te ulaşıma açılan Ordu-Giresun Havalimanı, bölgede çevre yolları bağlantısı sebebiyle tercih ediliyor. Havalimanı'ndan açıldığı günden bu yana 2 milyon yolcu geçti.