CEVHER PAŞA FORVETTE

01 Mayıs 2017 Pazartesi 21:41

 

MelGibson’un kırkta biri kadar yakışıklı değildi. Ama bir ülke bir özgürlük için savaşacak kadar yiğit bir adamdı.

Önceleri Kremlin’in bir generaliydi, adını kimse bilmezdi. Sonra, Çeçen cihadı başladığında O’nu ekranlarda, sayfalarda görmeye başladık. Hep o şeriat yeşili sancağının önünde yapardı bu toplantılarını. Semiz gerdanlı, parlak ray-ban gözlüklü NATO kanadı generallerine benzemiyordu. Laci giymiyordu. Biraz demode kılıklı, hatta ince kalem bıyıkları ve tuhaf serpuşuyla haberlere takılan zap’çıları kıkırdatan bir görünüşü vardı. Ayyaş bir domuzun suratında toplanan dev bir firavun çarkıyla savaşıyorlardı; ne hassas dengeleri biliyorlardı, ne jeopolitiği takıyorlardı. Her noktasına ateş ve çelik isabet eden delik deşik bir yurdu, sevgiliden yadigâr bir ipek mendil gibi kanlı koyunlarında sakladılar.

Bizim uzun ve mufassal konuşmalarımızda, “Filistin, Irak, Keşmir, Çeçenistan…” diye geçen cümlelerimizin içine sıkışıp kaldılar. Boğaz köprüsünde yürüyen analarını, şu bizim nazik “kamu nizamımız” namına tokatladık, haykırışlarını yırtıp yırtıp reyting yaptık. O bir avuç insan, gıkını çıkarmadan peşpeşe şehadete ererken,vizyon sahibi Cumhurreisimiz üzgün bir ses tonuyla “bu bizim tarihimizin faturası” diyerek hülasa ediverdi feribot kaçırma vakasını… Öyle ya; biz bir dekont bilirdik, birde fatura…

Cevher Paşa şehid oldu, kutlu olsun. Şehadet mübarektir. Bu nasip ve lütuftur ki şehadet, şu bizim “acı kayıp, yetişmiş adam, beyin gücü” türünden masallarımız pek gülünç kalır yanında. Her şehadet, geride kalanları bağlar. Cevher Paşa şehid oldu. İlk gün, İstanbul dışına burnunu bile çıkaramayan medyamız, mütereddid havadisler verdi. İnanmadık. İkinci gün, şehadet haberleri doğrulandı. Televizyon spikerlerinin kahir ekseriyeti, sanki Zulu kabilesinin şefi ölmüş gibi konuşuyorlardı. Ne bir fevkaladelik oldu hayatımızda, ne de dalgalanma… Ve aynı gün, iki takım top oynuyor diye bütün Türkiye tepiniyordu. O stadda toplanan kırk bin “sporsever”, galiz küfürlerle sövüşürken, milyonlarca insan bir gölgeye, acımasız bir hayale kızdılar ya da sevindiler, içki tüketimi tavana vurdu, bıçaklanmalar konusunda hastane defterlerine düşülen kayıtlar defterleri doldurdu, televizyonlardaki top yorumcuları gerdan kıra kıra pozisyonları değerlendirdiler. Cevher Paşa şehid oldu.

Komik kalem bıyıkları vardı. Tuhaf serpuşlu, demode bir üniforması vardı. MelGibson’un kırkta biri kadar yakışıklı değildi. Ama bir ülke ve bir özgürlük için savaşacak kadar yiğit bir adamdı; bizim kırk bin mahfile endekslenmiş altmışbeş milyon kafamızdan daha geniş ve daha parlak bir anlı vardı. Cevher Paşa şehid oldu. Bittabii, burada mühim olan, Ali Şen’in öfkeden purosunu yutmuş ve Sounders’in bir yıllığına daha mukavele yapmış olmasıydı. Cevher Paşa şehid oldu.

Biz, bütün Türkiye, kafamıza inen yüz elli yıllık balyozun alıklaştırdığı gözlerle, tekstil kotalarına, Kuşadası Çiftliğine, Esat Kıratlıoğlu’nun sırma saçlarına, İngiltere 96’ya, Yasemin Yalçın’a ve Zeki Müren’in Bodrum’daki kovuğuna bakıyoruz. Cevher Paşa şehid oldu.

Biz, bütün Türkiye, İnönü ve Fenerbahçe ve Avni Aker ve Ali Sami Yen stadyumlarının İngiliz tohumlarından mamul otlarına doğru sürünüyoruz; Cevher Paşa, sınırsız bir yeşilliğin ileri üçlüsünde koşuyor.

Cevher Paşa şehid oldu.

Süleyman Çobanoğlu’na ait bu yazı, 1996 Nisan ayının sonlarında Yeni Şafak gazetesi Dış Haberler sayfasında yayınlanmıştı. Cevher Dudayev’in şehadetini bu denli kalbimize dokunan bir dille kimse anlatamamıştı. Aynı günlerde Fenerbahçe Galatasaray maçı var diye, tüm Türkiye, koca bir uğultunun peşine düşmüştü. Generalin şehadetine saygı bile gösterilmemişti.
PAYLAŞ

DİĞER HABERLER

VATAN SANA KANIM FEDA

Çamoluk Derneği tarafından her yıl düzenlenen Kan bağışı kampanyası 24 Şubat Cumartesi günü Çamoluk Derneği Merkezinde düzenlendi. Çamoluk Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Çamoluk Köyleri Dernek Başkanları ve birçok hemşerimiz kampanyaya destek için oradaydı.

ÇAMOLUK EĞİTİM VAKFI ŞUBAT AYI SEMİNERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Çamoluk Eğitim Vakfı seminerlerine devam ediyor. Bursiyer öğrencileriyle her ay bir araya gelme fırsatı da sunan seminer dizisinin bu haftaki konuğu Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Murat Dağıtmaç olurken seminer sonrasında Çamoluklu gençler Kızılay’a kan bağışında bulundu.

ÇAMOLUK ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Zeytin dalı harekâtının 22.gününde şehit olan Çamoluklu Piyade Uzman Onbaşı Hamza Karacaoğlu son yolculuğuna uğurlandı.

GİRESUN ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla Suriye’nin Afrin bölgesinde gerçekleştirdiği harekata şehit düşen Tank. Uzm.Çvş. Ufuk Aktağ, memleketi Şebinkarahisar ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

İKİ MİLYON YOLCU KULLANDI

22 Mayıs 2015'te ulaşıma açılan Ordu-Giresun Havalimanı, bölgede çevre yolları bağlantısı sebebiyle tercih ediliyor. Havalimanı'ndan açıldığı günden bu yana 2 milyon yolcu geçti.